Seznámení s tématem

 
Každý sběratel, ať už sbírá cokoliv, si při pořizování každého nového předmětu do své sbírky klade nejdůležitější otázku. Tou otázkou je, jestli jím kupovaný předmět skutečně pochází z doby, která je prodejcem deklarovaná, nebo jde pouze o předmět, který ať už vzhledem či opotřebováním jako starý pouze vypadá, ale ve skutečnosti pochází z mnohem pozdnějšího období blíže současnosti.
 
Většina lidí toto základní třídění nazývá ORIGINÁL vs KOPIE
 
ORIGINÁL je jednoduše předmět, který je vyráběn v určitém časově omezeném období, aby sloužil svým primárním účelům buď svému výrobci nebo zákazníkovi. Po ukončení výroby předmětu začínají tyto předměty jak morálně tak i "fyzicky" stárnout. Čím starší je takový původní předmět, tím se jich do současnosti dochová méně a tím se stává hodnotnějším jak po stránce historické, tak i cenové.
 
KOPIE  je primárně předmět, který se snaží méně či více napodobit původní originální předmět. Obecně se ve světě vyrábějí kopie ze dvou hlavních důvodů. První je ten, aby kopie sloužila oficiálně jako napodobenina původního originálního výrobku. Druhý důvod je padělání a výroby falzifikátů, což jsou stejně jako v prvním případě napodobeniny původního originálního výrobku, ale narozdíl od oficiálních - přiznaných napodobenin se výrobci padělků snaží vydělat peníze na tom, že tyto kopie vydávají za původní a tím mnohem cennější originální výrobky.
 
 
Velmi věrné padělky se obecně vyplatí vyrábět u předmětů s velkou cenou vzhledem k jejich unikátnosti a stáří. Při sbírce uniforem naštěstí nedochází k výrobě padělků zdaleka v takovém množství, v jakém se například padělají cenné mince, vzácné obrazy nebo jiné sběratelsky preferované předměty. Stáří samotné uniformy - látky, lze přesně a jednoznačně určit pouze z odborného rozboru samotné tkaniny. Pro amatérské účely hobby sběratelství ale zcela postačí několik jasných znaků, které dokáží s vysokou pravděpodobností rozlišit původní kusy uniforem od těch, které za původní jejich majitelé a prodejci pouze vydávají. Také zdaleka neplatí, že se prodávající snaží při prodeji kupce napálit a vydělat si tím více peněz. Často totiž sami nemají dostatek znalostí k přesnému a jednoznačnému určení a správné identifikaci původu a stáří uniformy. A právě k tomu je určen tento web.
 
 
Ohlédneme se za výrobou US uniforem těsně před začátkem 2. světové války a budeme jí sledovat až do současnosti. Během těchto období vyráběli uniformy pro US ozbrojené síly ve většině případů tzv. kontraktoři. Jde o soukromé firmy, které získají od US vlády zakázku a uzavřou s ní kontrakt na výrobu určitého množství a druhu zboží - např. uniforem, ale i čehokoliv jiného a za určené finanční prostředky je ve smluvené dodací lhůtě pro armádu vyrobí a předměty kontraktu dodají. V některých případech, většinou při zavádění nových vzorů a modelů, si ale uniformy vyráběla a vyrábí ve svých vývojových a výrobních centrech US armáda sama.
 
 
Dalším tématem je samotný nákup originální uniformy. Platí zde přímá úměrnost, která nám napoví, že původní americké uniformy budeme nejspíš úspěšně hledat na území USA, nebo v zemích, kde probíhal rozsáhlý konflikt mezi USA a danou zemí. Zde se budou s největší pravděpodobností nacházet také původní kusy uniforem, vzhledem k jejich reálné přítomnosti v daném konfliktu. Jako poslední a v porovnání s předchozími zdroji nejméně spolehlivá - nikoliv nespolehlivá možnost nákupu, je koupě kdekoliv jinde. Zde se jasně ukazuje, že je důležité, jak dlouho byla daná uniforma v oficiálním armádním užívání a jestli byla používána pouze malou částí ozbrojených složek, nebo naopak jí byla vystrojena celá armáda US. Proto je například v dnešní době, kdy vzniká tento web - rok 2014 velmi jednoduché v mnoha zemích světa koupit původní originální uniformy BDU, u kterých došlo k ukončení oficiálního používání v armádě v roce 2011. Nosily se po dobu přibližně 30 let a vystrojeno jí bylo více jak milion vojáků. K tomu každý voják měl uniformu v několika sadách. Takové kusy lze tudíž v této době pořídit velmi levně v řádech několika málo stokorun. Na druhé straně cenové škály stojí například HBT Camouflage, maskovaná uniforma z 2. světové války. Tou byla vystrojena velmi malá část ozbrojených sil a i vzhledem k vzdálené době užívání uniformy, se dnes prodávají jednotlivé kusy v řádech desítek tisíc korun.
 
 
Hlavní formou nákupu nejen uniforem odkudkoliv a od kohokoliv na světě je asi nejpoužívanější globální aukční internetový portál eBay. Dále pak specializované webové obchody s originálními uniformami a v neposlední řadě nákupem přes klasické místní inzeráty, publikované taktéž na internetu.
 
 
 
 
 

Vyhledávání